poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Książka nr 5 (kl. IV - VI) - D. Defoe "Przypadki Robinsona Crusoe" - wyniki konkursu

 Poprawne odpowiedzi:

  1. Do zrobienia kompasu Robinson Crusoe musiał znać kierunki świata i musiał wiedzieć, po czym je rozpoznać. Do budowy tego przyrządu wykorzystał płaski kamień, który miał otwór pośrodku. Z kawałka drewna wystrugał kawałek deseczki z klinem. Do otworu w kamieniu przymocował szerszy koniec deseczki, a cieńszy skierował ku górze. W południe cień padający od przedmiotów oświetlanych słońcem bywa najkrótszy.
  2. Robinson Crusoe znalazł w kieszeni woreczek z ziarnem. Nie widział w tym nic wartościowego, więc wyrzucił go do morza. Po kilku dniach fale morskie wyrzuciły ponownie te ziarna na brzeg. Ziarna zasiały się i po pewnym czasie zaczęły kiełkować. Wówczas Robinson zaczął troszczy się o ten dar zesłany z nieba i chronił go przed ptactwem. Po zebraniu ziarna część pozostawił na dalszy siew, a część zgniótł  kamieniem, z czego powstała ciemna, ale gruba mąka. Do upieczenia chleba potrzebował jednak pieca. Zrobił go w prymitywny, ale pomysłowy sposób- wykopał dziurę, którą obłożył kamieniami, a szpary oblepił gliną. Rozpalił w niej ognisko. Po kilku godzinach wyciągnął dwa płaskie i ciężkie chleby. 
  3. Piętaszek wierzył w swojego wszechpotężnego Boga nazywanego Benamuki. Z czasem przejął wiarę Robinsona, który nie był pewien do końca, do kogo tak naprawdę modli się Piętaszek.
  4. Według Piętaszka Bóg Benamuki jest bardzo stary (starszy niż morze i ziemia) i zły, mieszka w bardzo wysokich górach. Tylko starzy kapłani Uwukakis  chodzą do niego na górę i mówią to, o co ich Karibowie proszą. Innych nie słucha tylko zabija i pożera. Wymaga obdarowania rybami i ptakami, by  nie zesłał na mieszkańców pioruna. Po śmierci życie Karibów idzie do Benamuki, a ciało zjadają pozostali ludożercy.
  5. "Przypadki Robinsona Crusoe" to powieść przygodowa napisana w formie pamiętnika. Narrację prowadzi tytułowy bohater książki opisujący całą swoją podróż oraz ciężkie życie na bezludnej wyspie i różne przygody. Jest to narracja pierwszoosobowa.
Punktacja: 

Imię i nazwisko

Ilość punktów (książka nr 5 - max. 14 p.)

Ilość punktów za wszystkie zadania

Marika Czernek

13

53,5

Anna Magnes

12

41

Anita Szczurko

13,5

56,5

Alicja Kamińska

-

30,5

Cassey Hampel

14

57

Kacper Sanetra

9

18

Kalina Lipińska

13

42,5

Aleksandra Urbańska

13

53

Zuzanna Tokarz

10

50,5

Filip Wojtaszewski

11

19

Krzysztof Baran

14

45

Jakub Miklusiak

-

37,5

Zuzanna Laszczak

-

38

Bartłomiej Kubiczek

-

9,5

Mateusz Stokłosa

-

31


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Pytania do książki nr 4 (klasy VII - VIII)

1. Jakie wydarzenie historyczne jest tłem dla wydarzeń w utworze? /1 2. Jak nazywa się majątek, w którym mieszka Kniahini Kurcewiczowa wraz ...