środa, 11 kwietnia 2018

Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Olbrzym” – wyniki konkursu:

Poprawne odpowiedzi:
1. Olbrzym miał siedem wcieleń:
1.) potwór jedzący żelazo,
2.) stalowy ptak,
3.) statek z zatrutym jedzeniem,
4.) stalowe mrówki,
5.) pyton – pożeracz światła,
6.) upiorny sklep,
7.) ognisty smok.

2. Magiczne czerwone krzesło zostało zniszczone przez stalowego olbrzyma, który rzucony przez Kukiego w górę, po jakimś czasie spadł rozżarzony prosto na nie. Spłonęło ono, zamieniając się w smugę dymu.

3. Budyń był małym kundelkiem, który miał jedno ucho większe od drugiego. Był to szkolny pies, którego niezwykłość polegała na tym, że potrafił mówić ludzkim głosem. To Kuki, dzięki magicznemu krzesłu, zaczarował Budynia i obdarzył go mową.

4. Blubek, czyli Karol Blubecki, był wysokim czternastolatkiem dość sporych rozmiarów. Chodził do tej samej szkoły co Kuki, ale był od niego starszy. Chłopcy nie lubili się, ponieważ Blubek był postrachem całej szkoły. Lubił on bić wszystkich, którzy byli od niego słabsi. Potrafił młodszych uczniów wcisnąć do muszli klozetowej lub włożyć im pająki za koszulę. Jego ulubionym zajęciem było granie na komputerze lub konsoli i był w tym świetny. 
Przemiana chłopca rozpoczęła się po wyczarowaniu przez niego Olbrzyma, który zniszczył szkołę. Postanowił on wyruszyć razem z Kukim po nowy magiczny przedmiot, aby w ten sposób pomóc chłopcu uratować rodziców przed więzieniem. To jednak nie był jedyny powód, dla którego Karol chciał jechać z Kukim. Drugim powodem był strach przed potworem, który miał wrócić jeszcze sześć razy. Podczas całej wyprawy Blubek bardzo pomagał Kukiemu, ponieważ potrafił prowadzić różne pojazdy, a nawet helikopter, bo nauczył się tego z gier komputerowych. Przygoda ta bardzo odmieniła Karola Blubeckiego, który zaprzyjaźnił się z Kukim oraz z Gabi, a także stał się dobrym i odważnym chłopcem.

5. Pomysł na ćwiczenie delikatności przez Kukiego podpowiedziała mu Gabi. Chłopiec miał chwytać muszelki tak, aby ich nie rozgnieść. Musiał być przy tym bardzo skoncentrowany, żeby zapanować nad swoją siłą. Kolejnym ćwiczeniem było chwytanie ręki Gabi tak, żeby nie sprawić jej bólu.

6. Przykładowa odpowiedź
Najbardziej spodobała mi się przygoda, w której dzieci walczyły z ognistym smokiem. Było to siódme wcielenie Olbrzyma, które powstało podczas pokazu fajerwerków. Smok ten miał siedem głów i cztery skrzydła z płomieni. Kuki bał się ognia, ponieważ poparzył się kiedyś, ale z pomocą Gabi i Blubka przezwyciężył swój strach. Dzieciom udało się pozbawić potwora sześciu głów przy pomocy strumienia wody, którym strzelali z działka wodnego, znajdującego się w wozie strażackim. Niestety woda się skończyła, a ogromny płomienny smok z jedną już głową ciągle ich atakował. Udało im się wskoczyć do helikoptera, który należał do straży pożarnej. Blubek uruchomił maszynę i odlecieli. Kuki próbował działkiem z helikoptera zestrzelić potwora, ale miało ono słabszy strumień i woda nie dolatywała, a smok strzelał do nich ogniem. Podczas tej walki chłopiec szarpnął zbyt mocno działko i wyrwał je razem z kawałkiem ściany helikoptera, który zaczął spadać. Blubkowi udało się wylądować na dachu wieży telewizyjnej. Kuki wyrwał wielką antenę i próbował nią walczyć z bestią, ale nic to nie dawało. Postanowił więc rzucić antenę w górę i udało mu się uderzyć w burzową chmurę, z której lunął deszcz na ognistego smoka. Płomienne cielsko rozpadło się z wielkim hukiem i zamieniło w iskry, które wpadły do rzeki, a smok przestał istnieć.
Wszystko to obserwował tłum ludzi, zgromadzonych na pokazie fajerwerków, którzy klaskali i wiwatowali, bo myśleli, że oglądają najpiękniejszy pokaz sztucznych ogni.
Była to najtrudniejsza walka dzieci, ale na szczęście zwycięska.
                                                                                                                                                            Mikołaj Karla

7. Dzieci rozpoczęły swoją podróż z Tokio do Szanghaju ukryte w czerwonej ciężarówce firmy Fireworks. Następnie ciężarówka wjechała na duży prom i resztę drogi do Szanghaju Kuki, Gabi i Blubek przepłynęli.

8. Bliźniaki, które pomogły bohaterom, to chłopiec o imieniu Tun i dziewczynka, która miała na imię Kin.

9. Drugi magiczny przedmiot dzieci znalazły w hotelu ,,Golden Tiger” w Szanghaju przy ulicy Nanjing 7, przed bramą którego stał wielki złoty tygrys. W pokoju nr 444, który nie był wynajmowany nikomu, stało magiczne łóżko, które w przeciwieństwie do czerwonego krzesła, nie spełniało rozkazów, tylko spełniało sny.

10. Budyń przemienił się w rasowego psa – golden retrievera. Miał złocistą sierść, cudowne uszy i piękny ogon. Jednak po jakimś czasie, zaczął źle się czuć w swoim nowym wcieleniu, więc Kuki przywrócił mu dawny wygląd.

11. Bohaterowie wrócili do domu teleportowani przez paszczę tygrysa. Było to możliwe po tym, jak Kuki usiadł na magicznym krześle i powiedział, że chce tunel, którym szybko przedostaną się do domu. Dzieci musiały wejść do paszczy tygrysa i wypadały przez wąż do podlewania trawnika obok zniszczonej przez potwora szkoły.

Punktacja:


Imię i nazwisko
Ilość punktów
(książka nr 6 - maks. 11 p.)
Ilość punktów za wszystkie zadania
Tymon Hajdusianek
11
62,5
Mikołaj Karla
11
63
Natalia Kulińska
10,5
62,5
Oliwier Łakomy
10
41,5
Jonatan Mędrek
10,5
62,5
Lena Mleczko
-
10
Paulina Młyńska
11
62,5
Oliwia Pastuszczak
-
42
Paulina Pomorska
10
61,5
Marta Więcławek
11
62,5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Książka nr 5 (kl. IV-VI)

  Anna Onichimowska Duch starej kamienicy Pytania do książki zostaną opublikowane 17 kwietnia.