środa, 31 stycznia 2018

Selma Lagerlöf „Cudowna podróż” – wyniki konkursu:

Poprawne odpowiedzi:

 1. Za zabicie gęsi podczas igrzysk lis Smirre został osądzony przez gromadę lisów według starego zwyczaju, który mówił: ,,Ten, kto łamie pokój w wielkim dniu zabawy, zostaje skazany na wygnanie z kraju”. Musiał on opuścić Skanię i rozstać się ze swoją żoną i rodziną. Najstarszy lis odgryzł mu koniuszek prawego ucha, aby wszystkie lisy w Skanii wiedziały, że Smirre jest wyjęty spod prawa w tej części kraju.

2. Akka była sędziwą, mądrą gęsią przewodniczką swojego stada dzikich gęsi. Pochodziła z Laponii z Kebnekajse.

3. Nils, aby znów stać się człowiekiem, musiał czuwać nad gąsiorem Marcinem podczas podróży, żeby ten cały i zdrowy mógł wrócić do domu. Taki warunek postawił krasnoludek, który zmniejszył chłopca.

4. Człowiek z brązu okazał się być królem Karolem XI, który założył miasto Karlskrona.

5. Bocian, podczas nocnej wycieczki, zaniósł Nilsa na odludny morski brzeg. Tam chłopiec znalazł zaśniedziałą miedzianą monetę, która była bardzo zniszczona i dlatego Paluszek nawet jej nie podniósł. Gdy tak stał przed monetą, nagle za sprawą czarów ukazał się przed nim mur z dużą bramą. Nils wszedł przez bramę i znalazł się w tętniącym życiem mieście. Spotkał tam kupca, który chciał mu sprzedać piękną tkaninę i mówił, że za wszystko zapłaci jedną monetą, co potwierdzili również inni kupcy. Chłopiec pobiegł po starą monetę i wrócił z nią, ale wtedy miasta już nie było, bo zniknęło. Bocian opowiedział mu historię miasta zwanego Vineta, która mówiła, że zostało ono zatopione, aby ukarać jego mieszkańców za ich pychę. Wynurzało się tylko raz na sto lat i gdyby któremuś z mieszkańców udało się cokolwiek sprzedać, wówczas miasto mogłoby zostać na lądzie. Chłopak zrozumiał, że bocian przyniósł go w to miejsce, żeby uratował miasto i jego mieszkańców. Nils bardzo się zmartwił, że mu się to nie udało.

6. Gorgo był orłem, który jako pisklę stracił swoich rodziców i gdyby Akka się nim nie zaopiekowała, zginąłby. Akka wychowała młodego orła i była przez niego traktowana jak prawdziwa matka. Gorgo, gdy dorósł, nie mógł pokazywać się w pobliżu Akki, ponieważ postanowił żyć jak prawdziwy orzeł, a gęś nie chciała przyjaźnić się z kimś, kto zjada ptaki. On jednak nigdy nie zaatakował dzikiej gęsi.

7. Nils będąc krasnoludkiem, nosił przezwisko Paluszek.

8. Przykładowe odpowiedzi:

Według mnie książka ,,Cudowna podróż” jest wyrazem akceptacji życia i wiary w człowieka. Akceptacja jest nam potrzebna do przezwyciężania wszelkich niedogodności i niepowodzeń. To właśnie ona dodaje nam siły i wiary w nowe możliwości. ,,Nie warto się martwić, Nilsie Holgerssonie. Cudownie jest żyć na tym świecie, obojętne, czy się jest małym, czy dużym. I dobrze być wolnym, beztroskim i mieć przed sobą całe przestworza.” Tak powiedziało zachodzące słońce do chłopca, który musiał zaakceptować fakt, iż stał się małym krasnoludkiem. Dzięki temu Nils zrozumiał, że musi dokonać swojej metamorfozy. Akceptacja ta pozwoliła mu odbyć trudną podróż i znaleźć rozwiązanie, jak znowu stać się człowiekiem. Zrealizował swój plan, którym było nowe, lepsze życie. „Cudowna podróż” uczy nas, że zawsze trzeba wierzyć w człowieka i w możliwość jego pozytywnej przemiany. Każdy zasługuje na drugą szansę. Trzeba tylko pomóc danej osobie, tak jak Nilsowi pomogły zwierzęta, w zaakceptowaniu swojego życia i wspierać ją w dążeniu do bycia dobrym człowiekiem.
Mikołaj Karla

„Cudowna podróż”  to książka, która ma uczyć dzieci troski o bliskich oraz życia w harmonii z przyrodą. Pokazuje nam, że wszystkie decyzje, które podejmujemy mają wpływ na nasze życie, a uczynki dobre czy złe kształtują nasz charakter. Uświadamia nam także, że wszystkie błędy można naprawić i wymazać złe wrażenie jeśli tylko się tego bardzo chce. Dlatego  zgadzam się ze stwierdzeniem, że „Cudowna podróż” jest wyrazem akceptacji życia i wiary w człowieka.      
                   Natalia Kulińska

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że książka „Cudowna podróż” jest wyrazem akceptacji życia i wiary w człowieka. Główny bohater w czasie swojej wycieczki poznaje nie tylko wspaniałe miejsca i postacie ale także wgłębia się we własne wnętrze. Zaczyna doceniać to, czego wcześniej nie dostrzegał , zachwyca się tym, na co  nigdy nie zwracał uwagi. Odkrywa jak piękne jest życie i świat. Jego przemiana jest też dowodem na to, iż każdy zasługuje na szanse. Nawet największy rozbójnik może odkryć w sobie dobro.
Jonatan Mędrek

9. Bataki był krukiem, który wystawił Nilsa na próbę. Chciał sprawdzić, czy chłopiec zostawi gąsiora Marcina, gdy los się do niego uśmiechnie i stanie się znowu człowiekiem. Bataki powiedział mu też, jak brzmi cały warunek krasnoludka, czyli: ,,staniesz się człowiekiem, jeżeli sprowadzisz gąsiora do domu po to, żeby twoja matka mogła go zarżnąć.”

10. Nils Holgersson był krnąbrnym, niegrzecznym i nieposłusznym dzieckiem. Nie chciał się uczyć, a swoim rodzicom przysparzał ciągłych zmartwień. Nie widział on nic złego w swoim postępowaniu, a wręcz przeciwnie przyjemność sprawiało mu dokuczanie rodzicom i zwierzętom. Lubił znęcać się nad mniejszymi i słabszymi. Pewnego dnia krasnoludek, którego chłopak również ośmielił się skrzywdzić, postanowił go ukarać i zmniejszyć do swoich rozmiarów. Nils odleciał wraz z dzikimi gęsiami i domowym gąsiorem Marcinem w długą podróż do Laponii, podczas której otrzymał wiele cennych informacji od gęsi i poznał swoją ojczyznę. Często też miał możliwość przysłużenia się zwierzętom oraz udzielenia swoim rodakom dyskretnej pomocy. Z upływem czasu w Paluszku zaszła wewnętrzna przemiana. Nils do swojego domu wrócił całkowicie odmieniony. Odzyskał dawną ludzką postać, ale wewnętrznie stał się kimś zupełnie innym – mądrym i dojrzałym młodym człowiekiem, który jest odpowiedzialny za siebie i innych. Potrafi ponieść konsekwencje swojego postępowania. Cechuje go uczciwość, zaradność i chęć niesienia bezinteresownej pomocy.


Punktacja:


Imię i nazwisko
Ilość punktów
(książka nr 4 - maks. 10 p.)
Ilość punktów za wszystkie zadania
Tymon Hajdusianek
9,5
41,5
Mikołaj Karla
10
42
Natalia Kulińska
10
42
Oliwier Łakomy
10
22
Jonatan Mędrek
10
42
Lena Mleczko
-
10
Paulina Młyńska
10
42
Oliwia Pastuszczak
-
32
Paulina Pomorska
9,5
41,5
Marta Więcławek
10
42
                                   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Książka nr 2 (kl. VII-VIII)

Nancy H. Kleinbaum Stowarzyszenie Umarłych Poetów Pytania do książki zostaną opublikowane 6 grudnia.