1. Najważniejsi bogowie greccy to: Dzeus, Hera, Apollo, Artemis, Hermes, Hefajstos, Afrodyta, Eros, Charyty, Ares,
2. Dzeus po wojnie z gigantami podzielił się władzą nad światem z dwoma braćmi: Posejdonem i Hadesem. Wszyscy trzej ciągnęli losy. Dzeusowi dostało się niebo i ziemia wraz z Olimpem, Posejdonowi morze, Hadesowi królestwo umarłych w podziemiu.
3. Helios był bogiem słońca. Nie miał on w Grecji ani świątyń, ani licznych ołtarzy. Jedynie wyspa Rodos oddawała mu cześć przed wszystkimi innymi bogami. U wjazdu w głąb wyspy stał jego posąg tzw. Kolos rodyjski.
4. Na Olimpie bogów budziła Eos - różanopalca bogini jutrzenki.
5. Dzeus był panem błyskawic i piorunów. Na Ziemię zsyłał deszcz, śnieg, burze, huragany, sztormy, wybuchy wulkanów.
6. Miasto, które odwiedził Dzeus i Hermes było bardzo niegościnne dlatego zatopili je, a mieszkańców przemienili w żaby.
7. Igrzyska odbywały się w Olimpii co cztery lata. Wypadały na drugą lub trzecią pełnię księżyca po przesileniu letnim, a więc w połowie sierpnia lub września. Na czas igrzysk ustawały w całej Grecji spory i wojny. Kramarze rozbijali namioty, budy i stragany. pasterze spędzali trzody bydła, kóz i owiec, które chętnie kupowano na ofiary. przybywały orszaki pielgrzymów śpiewając pieśni pobożne lub wesołe. Ze wszystkich stron ciągali zawodnicy, każdy za swoim nauczycielem gimnastyki. Na wozach jechali wielcy panowie, których konie stawały do wyścigów. Uroczyste procesje miast greckich wiozły bogate dary dla świątyni Dzeusa. Igrzyska trwały kilka dni i obejmowały wszelkie popisy zręczności i siły Nagroda był wieniec oliwny, symboliczny dar, bezcenny dla wielu młodych ludzi.Zawodnik ozdobiony tą święta gałązką wracał do miasta rodzinnego jak triumfator. Stawiano mu posągi, na jego cześć układano hymny . Zajmował pierwsze miejsce na uroczystościach publicznych i miał utrzymanie na koszt państwa.
8. Hera była królową nieba, patronką niewiast. Do niej modliły się panny w dniu ślubu, ona opiekowała się macierzyństwem, i niosła pociechę wdowom. Była żoną Dzeusa..
9. Dzeus, który odczuwał dotkliwe bóle głowy wezwał do siebie Hefajstosa, najtęższego kowala spośród bogów i kazał mu toporem rozbić sobie czaszkę. Gdy to zrobił z otwartej głowy Dzeusa wyskoczyła dorodna bogini w jasnej zbroi - Atena, bóstwo mądrości.
10. Spośród wszystkich bogiń tylko Atena zajmowała się robotami tkackimi i wyszywaniem, dlatego przyznawano jej na Olimpie w tych rzeczach niedoścignione pierwszeństwo. Jednak na ziemi pewna księżniczka imieniem Arachne zapewniała, że potrafi wyszywać równie pięknie, a może i piękniej niż sama bogini. Wtedy Atena stanęła z nią do zawodów, która z nich cudnie wyhaftuje tkaninę. Arachne wyhaftowała na płótnie Dzeusa porywającego Europę i Leda bawiącego się z łabędziem oraz wiele innych rzeczy. Wszystko było takie żywe i takie ładne, że Atena, której własna robota nie była piękniejsza, podarła ze złości tkaninę Arachny. Biedna dziewczyna powiesiła się z rozpaczy.
11. Panatenaje - było to święto, które Ateńczycy obchodzili w porze żniw z początkiem sierpnia. Było ono pierwotnie świętem chłopskim, ale w VI w p.n.e. król Pizystrat uczynił z nich naczelną uroczystość ateńską. obchodzoną co cztery lata bardzo uroczyście. W czasie Panatenajów odbywały się wyścigi na wozach, zapasy atletów i koncerty muzyczno-wokalne. Ze wszystkich stron zjeżdżali się artyści. Przez miasto szła uroczysta procesja, która obchodziła wszystkie święte miejsca. W ostatnim dniu Panatenajów odbywały się wyścigi żeglarskie.
Partenos - przydomek Ateny, który znaczy Dziewica.
Punktacja:
Julia Zoń - 11 p.
Weronika Markowska - 11 p.
Wiktoria Żabińska - 11 p.
Karolina Nasiek - 11 p.
Alicja Laszczak - 10 p.
Julia Przepiórka - 11 p.
Maksym Szczurko - 11 p.
Natalia Opitek - 11 p.
Nikola Mysza - 11 p.
Tymoteusz Banasik - 11 p.
Wszyscy otrzymują 6 z j. polskiego:-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.